E-ITSPEA 14: Andmeturveː tehnoloogia, koolitus ja reeglid. Lunavara lühikokkuvõte.

Seekordses blogipostituses teen lühikokkuvõtte lunavara olemusest ning toon välja, millised “Mitnicki valemi” komponendid aitaksid lunavarast tulenevat riski maandada.

Kuidas satutakse lunavara ohvriks? Sarnaselt teistele pahavara tüüpidele on ka lunavara tarkvara, mis mingil andmeedastamismeetodil (CD-plaat või kaasa pandud mõne meiliga) satub kasutaja teadamata tema arvutisse.

Mis on lunavara tööpõhimõte? Lunavara idee on sarnane teistele olukordadele, kus võiks lunaraha küsida ehk pahalase kätte satub midagi, mille tagasisaamise eest ollakse nõus maksma. Kui varasemalt nõuti lunaraha näiteks mõne teise inimese või mõne väärtusliku eseme tagasisaamiseks, siis kuna me elame infoajastul tundub ainuõige, et lunaraha ollakse nõus maksma ka failide tagasisaamiseks. Lunavara tööpõhimõte on seega kasutaja arvutis olevate failide krüpteerimine (maakeeli lukku panemine) nii, et kasutaja nendele enam ligi ei pääse. Lunavara on viimasel aastakümnel väga populaarseks saanud ning paljud seostavad seda esiletõusu sellega, et krüptoraha (mis on eelistatud lunaraha makseviis lunavara puhul) on muutunud populaarseks.

Mida teha, et ennast kaitsta lunavara eest? Juhul kui puudub viirusetõrje, siis on vastus kindlasti viirusetõrje aga kuna enamus inimestel on see juba olemas, siis järgmine parim vastus oleks enda harimine võimalike ohtude kohta ehk Mitnicki valemist “Koolituse” osa. Tundes peamisi ohukohti oskavad enamus inimesi kindlasti navigeerida nii, et nad väldivad lunavara arvutisse sattumist.

Allikad:

https://et.wikipedia.org/wiki/Lunavara

https://wiki.itcollege.ee/index.php/E-ITSPEA_14:_Andmeturve%CB%90_tehnoloogia,_koolitus_ja_reeglid

https://www.arvutikaitse.ee/arvutikaitse-algtoed/lunavara/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: